Valilik izin verdi DEM engelledi!

18 Mayıs’ta Diyarbakır Nevruz Park’ta yapılacak ünlü şarkıcıların sahne alacağı, müzikseverlerin hiçbir ücret ödemeden izleyecekleri ‘Rams Müzik Festivali By Mr DossoDossi’ iptal oldu. Çünkü Diyarbakır’ın DEM Partili Büyükşehir Belediyesi’nden izin çıkmadı… 

Rams ve Dosso Dossi Holding iş birliğiyle gerçekleştirilecek konserin iptal duyurusunu Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, sosyal medyasından yaptı. Eraslan, etkinliği başka bir şehirde yapacaklarını söyledi. 

‘Mr. Dosso Dossi’ adıyla DJ setinin başına geçerek, Türkiye’nin pek çok yerinde açık hava konserleri düzenleyen Hikmet Eraslan, ulusal ve yerel sanatçıların halk ile ücretsiz olarak buluşmasına sağlayan bir iş insanı… 

Gerekçesiz yasak 

Şimdiye kadar Doğubayazıt, Şırnak ve Harran’da düzenlediği konserlerle Türkiye’nin gündemine oturan Eraslan’ın dediği şu: 

“Amacım, özellikle Anadolu’da sanat ve müziği ulaşılır kılmak. Müziğin büyülü dünyasında halkımızı eğlendirmek. Sadece batıda değil, doğu illerinde de bu etkinliklerin yapılabileceğini göstererek, farklı organizasyonların bu bölgelere gelmesinin önünü açmak istiyorum. En popüler sanatçıları ve en büyük sahne şovlarını halkımızla buluşturmak benim için büyük bir mutluluk ve sosyal sorumluluk projesi.” 

Günler önce Diyarbakır Valiliği’nden düzenleyecekleri konser için gerekli izinleri alan Eraslan, 31 Mart’ta seçilen DEM Parti’nin kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne nezaketen ziyarete gitti. Eraslan’a, bu görüşmede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yönetimi, kendilerine ait Nevruz Park’taki konsere izin vermeyeceklerini söyledi. 

Rams ve Dosso Dossi Holding, konserin tüm giderlerini karşılayacağı için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bir maliyeti yok. Ancak 500 bin kişinin katılması planlanan Diyarbakır’daki bir konserin belediyeye rağmen düzenlenmesi de olanaksız. 

Hani karşıydınız? 

Sonuç itibarı ile Diyarbakır’daki dev konseri DEM engelledi. O konserlerden Cizre’dekini takip ettiğim için biliyorum, bölge insanının sahneye çıkan şarkıcılara nasıl coşkuyla eşlik ettiğini… 

Yıllarca yasaklara karşı özgürlükten yana dem vur, konser iptallerinden şikayetçi ol, iktidarı ele geçirince Türkiye’nin en büyük konser etkinliğine izin verme! 

Bu yaman çelişki inanılır gibi değil. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki yıldır Diyarbakır’da düzenlediği Sur Kültür Yolu Festivali, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinen Azad (TJA), HDP Gençlik Meclisi ve terör örgütü yandaşlarının protesto çağrılarına rağmen gerçekleşti. Diyarbakırlılar protesto çağrılarına kulak asmadı, birincisinde olduğu gibi ikincisinde de festivale akın etti. O yıllarda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyım tarafından yönetiliyordu. 

31 Mart’taki yerel seçimden sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimi DEM Parti’ye geçti. 18 Mayıs’ta Türkiye’nin ünlü şarkıcılarının Diyarbakırlılarla buluşmasını engelleyen DEM’li yönetim bakalım 12 Ekim’de başlayacak Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’nin konserlerini de Rams Müzik Festivali By Mr DossoDossi gibi engellemeye çalışacak mı? 

HDP’nin devamı DEM Partililerin, 3. Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’ne karşı nasıl bir tavır sergileyeceğini bekleyip, göreceğiz. 

GÜNÜN SÖZÜ

“Ayakların yere sağlam bastığı sürece herkes dostundur. Lakin ufak bir sarsıntı savurur herkesi. Bazen düşmelisin, görmek için yüzleri…” (Sadi Şirazi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir