Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un yakalanma görüntüleri ortaya çıktı

İstanbul Eyüpsultan’da 1 Mart tarihinde yaşanan kazada Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok, kazadan 106 gün sonra ABD’de tutuklandı.

Anne-oğlu 18 Haziran’da farklı saatlerde mahkemedeydi. Eksik belgeler nedeniyle Eylem Tok hakkındaki davada ikinci duruşma 27 Haziran’a, ertelendi.

1 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Eylem Tok’un Türkiye’ye iadesine ilişkin davada ikinci duruşma daha sonra alınan bir kararla 1 Temmuz’a ertelendi.

Duruşmanın, 1 Temmuz’da Türkiye saati ile 19.00’da görüleceği aktarılarak, duruşmanın erteleme nedenine ilişkin bilgi verilmedi. Eylem Tok’u yeni duruşmada iki farklı avukat savunacak.

Akşam’ın haberine göre, Eylem Tok ile oğlunun gözaltına alınırkenki görüntüleri ilk kez yayımlandı.

Adalet Bakanlığı, Eylem Tok için ek bir bilirkişi raporu hazırlatıp davanın görüldüğü Boston Federal Mahkemesi’ne yolladı. Adalet Bakanlığı’nın Boston Federal Mahkemesi’ne gönderdiği dosyadaki en önemli detay Eylem Tok’un olay yerinden Oğuz Murat Aci ve diğer yaralıların telefonlarını toplatması.

Tok’un işlediği ‘Yağma’ suçu Amerika’ya gönderilen dosyada tüm detaylarıyla anlatıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, Aci Ailesi’yle sürekli iletişim halinde olduğu ortaya çıktı. Konuya ilişkin konuşan baba Özer Aci, “Hem Adalet Bakanlığı hem de Dışişleri Bakanlığı hep yanımızda oldu. Sürekli bilgi paylaşımı yapıyorlar. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’la sürekli görüşüyoruz. Bayramımızı da kutlamak için aradı. Sağolsunlar” dedi.

Annesi ile aynı davada yargılanan Timur Cihantimur, hakkında ise 18 ve 21 Haziran tarihlerinde görülen duruşmalarda tutukluk halinin devamına karar verilmişti.

BABASIYLA 10 GÜNDÜR İLETİŞİM KURAMIYOR

Timur Cihantimur’un avukatları, mahkemeye bugün sundukları belgelerde ise Cihantimur’un son bir haftada 3 ayrı kavga olayına şahit olduğunu, bu kavgalarda gardiyanların çocuklara biber gazıyla müdahale ederek çocukları 3 gün hücreye koyduklarını anlattığını, kendisinin kullanması gereken ilaçların hala temin edilmediğini ve babasıyla telefon görüşmesi yapmasının 10 gündür bir türlü sağlanamadığını, bu kez de telefon numarasının sisteme yanlış girildiğini dile getirdi.

KALDIĞI YERDE DAHA AĞIR SUÇLU MAHKUMLAR BULUNUYOR

Mahkum’ bilgilerine ulaşılan Timur Cihantimur’un hapishane kayıtlarında ‘federal suçlu’ olarak nitelendirildiği görülmüştü. ABD’de federal suçun tanımı daha ağır suçları kapsamaktadır. Manson Gençlik Enstitüsü’nde daha ağır suçlu mahkumlar bulunuyor.

HABERLERE KONU OLMUŞ BİR YER

2020 yılında yapılan bir haberde Manson Gençlik Enstitüsü’nde bir personelin bir mahkuma gaz sıktığı, bileklerini ve ayaklarını kelepçeleyerek onu zapt ettiği bilgisinin yer aldığı göze çarptı.

Başka bir haberde ise Federal hükümetin yakın zamanda orada tutulan çocukların anayasaya aykırı muameleye maruz kaldığını ve eğitime ilişkin sivil haklarının ihlal edildiğinin tespit ediliği yazıyordu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir